Przemysł drzewny jest jedną z branż, w której wzrost znaczenia pneumatyki jest szczególnie widoczny. W ciągu ostatnich 20-30 lat zastosowanie rozwiązań pneumatycznych jest o wiele częstsze, głównie ze względu na nowe rozwiązania technologiczne. Najczęściej mają one na celu usprawnienie obróbki drewna poprzez przyspieszenie pracy maszyn, a także mniej przestojów.

Jednym z liderów w produkcji rozwiązań pneumatycznych dla przemysłu drzewnego jest firma Festo, której produkty posiadamy w naszym asortymencie. Wśród nich są m.in. zawory pneumatyczne umożliwiające stworzenie tzw. wyspy zaworowej. Umożliwia ona o wiele szybszy montaż osprzętu niezbędnego w obróbce drewna, a także sprawną pracę układu wolnego od nadmiaru kabli. Wyspa zaworowa tworzona przez Festo to wynalazek inżynierów pracujących dla firmy. Rozwiązanie to jest regularnie stosowane, a także stale udoskonalane od 1989 roku.

Ponadto, Festo, jak i inni producenci, z którymi współpracujemy, oferują również siłowniki do maszyn wykorzystywanych w przemyśle drzewnym. Mowa tu o różnorodnych elementach o odmiennych zastosowaniach, mających jednak jeden cel, jakim jest skrócenie cyklu pracy urządzenia. Skrócenie czasu obróbki przekłada się rzecz jasna na rzeczywiste zyski finansowe. Niemniej jednak oszczędność wynika również z mniejszego zużycia prądu, jakie gwarantuje przynajmniej częściowe zastąpienie elektryki rozwiązaniami pneumatycznymi. Nie ma zatem wątpliwości, iż układy pneumatyczne to przyszłość, i to nie tylko przemysłu drzewnego.