Baza wiedzy

Reduktory ciśnienia – gdzie znajdują zastosowanie?

Reduktory ciśnienia są stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest redukcja i stabilizacja ciśnienia wody – najczęściej dotyczy to wody pochodzącej z sieci wodociągowej.

Reduktory ciśnienia umożliwiają zmniejszenie ciśnienia wody do ustalonej wartości i ustabilizowanie go. Są one często niezbędnym elementem instalacji, ponieważ ciśnienie pochodzące z sieci wodociągowej ulega wahaniom i jest często za wysokie.

Zastosowanie reduktorów ciśnienia

Poziom ciśnienia wody pochodzącej z sieci wodociągowych może być różny w zależności od regionu czy pory dnia. Przykładowo, w godzinach nocnych, gdy nie ma dużego zapotrzebowania na wodę, mogą pojawiać się skoki ciśnień. Żeby skutecznie regulować ciśnienie wody, należy zastosować specjalne przyrządy. Odpowiednie ciśnienie wody wpływa bowiem na bezpieczeństwo i prawidłowe działanie instalacji. Utrzymywanie go na stałej, ustalonej wartości zapobiega niszczeniu instalacji. Prawidłowe ciśnienie wpływa również na zmniejszenie zużycia wody, dzięki czemu koszty eksploatacyjne są niższe. Dzięki uregulowanemu ciśnieniu unika się też uderzeń hydraulicznych powodujących hałas. Reduktory ciśnienia znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i domowych instalacjach.

Najczęściej spotykane modele posiadają specjalne przyłącze zlokalizowane po dwóch stronach korpusu, służące do przykręcania manometru. Żeby regulować wyjściowe ciśnienie wody, należy użyć śruby nastawnej – kręcąc nią w stronę przeciwną do ruchów wskazówek zegara redukuje się ciśnienie.

Jak wybrać odpowiedni reduktor ciśnienia?

Przy wyborze reduktora w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, jakiego wymaga on podłączenia. Na rynku można znaleźć modele ½, ¾ i 1 cal, które określają średnicę rury, która doprowadza ciecz.

Na rynku są dostępne reduktory, które dzięki wbudowanemu filtrowi są bardzo odporne na zniszczenia powstające w wyniku różnego rodzaju zanieczyszczeń. Filtr przedłuża więc żywotność reduktora. Kolejną zaletą filtrów jest to, że można je łatwo i szybko wymienić na nowe w przypadku zapchania czy uszkodzenia.

Jednym z najważniejszych parametrów, jaki należy brać pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego reduktora ciśnienia jest też materiał, z jakiego jest on wykonany. Jeśli zużycie wody jest bardzo wysokie, warto zdecydować się na reduktor, którego korpus jest wykonany z mosiądzu. Mosiężne urządzenia są bardzo odporne na uszkodzenia takie jak korozje. Dzięki temu instalacja będzie działać prawidłowo przez długi czas. Nieco tańsze są reduktory wykonane ze stali nierdzewnej, jednak ich odporność jest mniejsza. Sprawdzą się one w przypadku, kiedy pobór wody jest na niskim poziomie. Każdy reduktor ciśnienia pochodzący od sprawdzonych producentów powinien pracować bezawaryjnie przez co najmniej kilkanaście lat.